Meme Başı Akıntısı

Meme Başı Akıntısı

Meme başı akıntısının bir çok nedeni olabilir. Meme başı akıntısı, meme başından gelen her çeşit akıntıdır. Meme başı üzerindeki çok minik delikler sıvının dışarı akışını sağlar.

Nasıl oluşur?
Meme başı akıntısı, bir hastalık değil bir hastalığın belirtisidir. Rengi ve kıvamı kadar her iki memeden de gelip gelmediği önemlidir.

Nedenler:

Erken gebelikte beyaz kokusuz akıntı olabilir ve normaldir.
Gebelikte ve emzirme döneminde, hemen emzirmenin kesilmesini takiben süt ve benzeri akıntılar normaldir.
Gebelik veya emzirme dönemi haricinde meme başından sütümsü yeşil akıntı gelmesi galaktore olarak adlandırılır.

Nedeleri; hormonal dengesizlik, hipofiz tümörü, belirli ilaçlar (trankilizanlar, doğum kontrol hapları), meme başı çevresindeki bezlerde kist oluşumu olabilir.

İltihaplı akıntı enfeksiyona işaret eder.

Tanısı nasıl konur?
Doktorunuz meme muayenenizi yapar, akıntıdan örnek alıp laboratuvara gönderir. Prolaktin hormonu ve diğer hormonların kanda düzeylerine bakılacaktır. Bu bize hipofiz bezindeki problemi saptamakta yardımcıdır. Mamografi ve meme ultrasonografisi ve hipofiz bezinin radyolojik açıdan değerlendirilmesi gerekebilir.

Tedavisi nedir?
Tedavi, altta yatan nedene bağlıdır. Tedavi; cerrahi ile tümörün çıkarılması, ilaçla tedavisi ve buna neden olan ilaçların kesilmesi şeklinde olabilir.

Ne gibi önlemler alabilirim?
Doktorunuzun önerilerini tutun ve verdiği ilaçları düzenli kullanın. Düzenli olarak meme başından gelen akıntının miktarını ve içeriğini kontrol edin.
Fibrokistik Meme Hastalığı

Fibrokistik meme hastalığı, memede kitlenin en yaygın nedenidir. Fibrokistler, fibröz doku ile sarılı içi su dolu kitlelerdir. Kansere dönüşümleri söz konusu değildir. Fibroadenom diğer bir memede kitle nedenidir ve iyi huylu oluşumlardır.

Nasıl oluşurlar?
Fibrokistlerin oluşum nedenleri bilinmemektedir. Ancak oluşumda, yumurtalıklardan salınan östrojen ve progesteron hormonunun etkisi olduğu düşünülmektedir. Kafein içeren içecek ve gıdaların bu değişimde rolü olabileceği sanılmaktadır.

Şikayetler nelerdir?
Bir veya her iki memede adet öncesi ve adet sırasında daha ağrılı olan kitlelerle görülebilir. Bazen hiç ağrı olmaksızın hasta elle muayenede kitleleri fark edebilir.

Tanısı nasıl konu?
Genellikle doktorunuz muayene ile hastalığın tanısını koyar. Tanıyı kesinleştirmek için mamografi çektirilmesi veya kistlerden parça alınarak sitolojik incelemenin yapılması gerekebilir.

Tedavisi nedir?
Kistlerin büyümesini ve yeni kistlerin oluşumunu önlemek için doktorunuz kafein içeren içecek ve gıdaları (kahve, çikolata) kesmenizi önerecektir. Ağrı yakınmanız için analjezik ilaçlar alabilirsiniz.

Günde 400-800 IU E vitamini almayı deneyebilirsiniz.
Bazı kistlerinizi doktorunuz muayenehane şartlarında aspire edebilir. Aspirasyon sonrası kist tamamen kaybolmazsa tekrar değerlendirilmesi gerekir.

Neler yapmalıyım?
Her adet sonrası kendiniz meme muayenenizi yapmalı ve doktorunuzun önerdiği sıklıkta mamografi yaptırmalısınız.
Memede kitle fibrokistik hastalığa bağlı olabileceği gibi kanser de olabilir.

Leave a Reply