Mamografi

Mamografi

Meme dokusunun incelenmesini sağlayan röntgen filmidir.

Ne zaman yapılır?
Mamografi meme kanserinin erken tanısında önemlidir. Doktorun muayene ile saptayabildiğinden daha küçük meme kanserini tanımlayabilir.

Mamografi, doktor veya hastanın kendi muayenesinde kitle saptanması durumunda da yapılır. Kitlenin kanser veya iyi huylu bir yapıya bağlı olup olmadığını aydınlatmakta ve lokalizasyonunu saptamakta yardımcıdır. Her şüpheli kitleden sitolojik örnek veya biyopsi alınmalıdır.

Mamografi için nasıl hazırlanmalıyım?
Öncesinde duş almalı, deodorant, parfüm veya pudra sürmemelisiniz. Bu ürünler değerlendirmeyi etkileyebilirler.

Tetkik nasıl yapılacak?
Tetkik, radyoloji kliniğinde yapılmakta, işlem öncesi sutyen de dahil üzerinizdeki giysinizi çıkarmanız gerekmektedir. İşlem birkaç dakika sürmekte ve genellikle ağrısız olmaktadır. Bazen memelere uygulanan sıkıştırma nedeniyle ağrı hissedilebilir.

Tetkikten sonra neler olabilir?
Radyolog, mamografi sonucunuzu değerlendirecek ve problemli bölgeyi size gösterecektir. Sizden daha önceki durum hakkında bilgi sahibi olabilmek için önceki mamografilerinizi isteyebilir. Bunları yanınızda bulundurmalısınız.

Birinci derecede akrabalarınızda meme kanseri saptanmışsa, ilk mamografinizi 35 yaşında ve bundan sonra her yıl yaptırmalısınız. Ailede meme kanseri öyküsü yoksa ilk mamografi 40 yaşında, bundan sonra 50 yaşa kadar 2 yılda bir daha sonra her yıl yaptırılmalıdır.

Ayrıca her adet sonrası memede kitle kontrolünü kendiniz yapmalı ve yılda bir kez de doktorunuza meme muayenesi için gitmelisiniz.

Mamografinin yararları nelerdir?
Mamografi çeşitli meme hastalıklarının tanısında çok yardımcıdır. Meme kanserinin erken tanısı için önemlidir. 40 yaşından sonra her 10 kadından birinin meme kanseri olma riski mevcuttur. Mamografi, meme kanserini elle muayenede saptanabilecek büyüklüğe ulaşmadan 1 – 2 yıl önce saptamakta ve başarılı tedaviyi mümkün kılmaktadır.

Mamografinin riskleri nelerdir?
Bilinen bir riski olmamakla birlikte doktorunuzun önerdiği sıklıkta yaptırmalısınız.

Leave a Reply